Międzynarodowy Dzień Wolontariusza w "Samarytaninie"

Międzynarodowy Dzień Wolontariusza obchodzony każdego roku 5 grudnia był doskonałą okazją do spotkania się wolontariuszy - członków Szkolnych Kół Caritas wraz z opiekunami z terenu Legnicy (ze: Szkoły Podstawowej nr 1, Gimnazjum nr 1, Gimnazjum nr 4, Zespołu Szkół Ekonomicznych i Zespołu Szkół Muzycznych) oraz przedstawicieli Wolontariatu 50+.

Uroczyste obchody rozpoczęły się wspólną modlitwą - Koronką do Bożego Miłosierdzia w intencji wszystkich działających na terenie diecezji wolontariuszy oraz w intencji ks. biskupa Marka Mendyka, który ze względu na chorobę nie mógł przybyć na spotkanie. Następnie ks. Artur Trela - dyrektor Ośrodka „Samarytanin” i asystent kościelny Szkolnych Kół Caritas opowiedział o działalności Ośrodka oraz wygłosił konferencję „Jak być współczesnym Samarytaninem?”.

Kolejno zgromadzeni zostali podzieleni na dwie grupy. Jedna grupa napisała list do ks. biskupa Marka pisząc m.in. słowa: „w imieniu wszystkich wolontariuszy życzymy księdzu biskupowi szybkiego powrotu do zdrowia i przesyłamy najserdeczniejsze pozdrowienia, a na nadchodzące Święta życzymy Bożego błogosławieństwa i pokoju w sercu, który przyniósł Pan Jezus”. Druga grupa wystosowała apel - zachętę do swoich kolegów i koleżanek, by przyłączyli się z ochotą do dzieła wolontariatu: „nasza wspólna praca ukierunkowana jest na pomoc drugiemu człowiekowi; daje nam wiele radości i satysfakcji z uśmiechu jakim obdarowują nas inni. Z chęcią przyjmiemy do naszego grona każdego kto chciałby wspólnie z nami pomagać”.

Po słodkim poczęstunku p. Ewa Bączkowska - psycholog poprowadziła warsztat nt. „Budowanie relacji interpersonalnych”. Wyszczególniła najważniejsze elementy i postawy w tworzeniu relacji z innymi: szczerość, empatia, uśmiech, cierpliwość itp.

W tym miejscu pragnę podziękować uczestnikom spotkania za ich piękny i owocny udział, a także wyrazić wdzięczność wszystkim wolontariuszom za wszelką pomoc niesioną z uśmiechem oraz trud włożony w służbę bliźniemu; za poszanowanie godności każdego człowieka; za dzielenie się radością i nadzieją; za okazywane współczucie oraz zrozumienie.

Ks. Artur Trela

foto p. Ewa Wójcik