Kaplica p.w. Miłosierdzia Bożego w Samarytaninie

Sześć lat temu w Święto św. Łukasza - patrona Służby Zdrowia została poświęcona Kaplica w „Samarytaninie”. W Testimonium podpisanym przez biskupa Stefana Cichego możemy przeczytać takie słowa: „Dnia 18 października Roku Pańskiego 2008 dokonałem pobłogosławienia ołtarza w Kaplicy pw. Miłosierdzia Bożego w Ośrodku Edukacyjno-Opiekuńczym „Samarytanin” w Legnicy”.

Kaplica służy przede wszystkim pacjentom Zakładu Opiekuńczo-Leczniczego, ale również ich rodzinom, bliskim, gościom, a także wolontariuszom i wszystkim ludziom dobrej woli. Codziennie o godzinie 10.00 sprawowana jest Msza św. Po niej przy wystawionym Najświętszym Sakramencie odmawiana jest Koronka do Miłosierdzia Bożego lub Różaniec w intencjach: wszystkich chorych i cierpiących, naszych rodzin oraz dobrodziejów i darczyńców. Odprawiane są nabożeństwa okolicznościowe np. wypominki, nabożeństwo majowe czy też czerwcowe.

W Kaplicy od roku znajdują się relikwie bł. Michała Sopoćki - spowiednika św. Siostry Faustyny. Każdego 18-go dnia miesiąca zanoszona jest modlitwa o miłosierdzie Boże dla nas i całego świata przez Jego wstawiennictwo. Po niej następuje ucałowanie relikwii.

W tym roku na szóstą rocznicę poświecenia Kaplica została odnowiona: pomalowano ściany, zostały zawieszone portrety Apostołów Bożego Miłosierdzia: św. Faustyny Kowalskiej, bł. Michała Sopoćki i św. Jana Pawła II oraz udekorowano ikonę Matki Bożej Łaskawej napisem: Ave Maryja.

Warto również zaznaczyć, że w Kaplicy znajduje się kamera, która umożliwia bezpośrednią transmisję mszy św. i modlitw do sal najciężej chorych pacjentów.

Kaplica stanowi „serce” naszego Ośrodka. Jest zawsze otwarta i czeka na każdego, kto potrzebuje chwili ciszy, potrzebuje zatrzymania na modlitwę i odetchnięcia łaską Bożego Miłosierdzia, która w tym szczególnym miejscu jest wyjątkowo obfita.